Jordi’s chocolate

Jordis….. To jsou 2 mladí ambiciózní kluci z Hradce Králové, kteří milují čokoládu. Jejich příběh začal před 7 lety.

Tehdy, Jirka a Lukáš pracovali v gastronomii. Byli kolegové. Oba dva zbožňovali a  zbožňují kvalitní, poctivé a dobré jídlo a tak se sešli s dovozcem čokolád z Francie, pro kterého byla čokoláda spíš jen koníčkem.“ A tam přišlo to prozření“ jak říká Jirka. „ Byl to šok, když jsme zjistili, že v ČR žádnou čokoládu nemáme 😀 „ a jejich sebe vzdělávání a usilovná práce byla započata.

Hlavním sortimentem byly, jsou a budou vždy tabulkové čokolády. Od začátku měli jasno v tom, že čokoládu budou vyrábět přímo ze základní suroviny a to jsou kakaové boby. V Hradci Králové nalezli prostory v historickém centru v ulici Špitálská 149/7, kde v prvním patře vznikla výroba a v přízemí krásný, příjemný, malý, útulný obchůdek. První várka kakaových bobů byla z Ekvádoru a cesta za prvními tabulkami na světě. Kluci tvrdě makali dnem i nocí, aby dosáhli požadovaného produktu.

Jejich vytrvalost a dřina se vyplatila. V roce 2015 museli kvůli rostoucímu zájmu o jejich čokolády, přesunout výrobu do větších prostor v Třebechovicích. Tyto prostory se nacházejí na Masarykově náměstí a jsou trojnásobně větší než byly v Hradci Králové. My jsme měli tu čest s klukama tyto výrobní prostory projít. Pro mne jakožto pro milovnici čokolády to byl nezapomenutelný zážitek.

Boby přebírají a prosívají ručně od nežádoucích nečistot, upraží, odslupkují, na hrubo nadrtí na tzv. nibsy. Další proces zpracování nibsů probíhá v mletí v mlýně s kamennými koly. Je to nejdůležitější část procesu při výrobě čokolády. Jeho výsledek ovlivňuje několik aspektů, např. velikost bubnu, teplota, rychlost otáčení mlýna atd… Po mletí nechávají kluci čokoládu na několik týdnů uležet a pak následuje temperace. Je to rozpuštění a následné prudké schlazení čokolády. Tento proces má za úkol dodat čokoládě trvanlivost, hladký povrch a správný lom.

Další jejich odměnou za tvrdou práci bylo, že v roce 2015 získali první světové ocenění v rámci Academy of chocolate za tabulkovou čokoládu Cocoa nibs mléčná 45% stříbrnou medaili a Cocoa nibs tmavá 63% bronzovou. Dále pokračovali v roce 2016 oceněním v prestižní soutěži „bean to bar“ za tabulkovou čokoládu Vietnam tmavá 75% stříbrem a třemi bronzy za Cocoa nibs 40% bílá, Single Honduras 75% tmavá a Porcelana 75% tmavá.

Závěrem bych dodala snad jen to, že jsme v Hradci Králové a Třebechovicích strávili skvělé odpoledne, poznali dva vyjímečné lidi, kteří vědí co chtějí a kam směřují. Kteří mají spoustu plánů do budoucna, na které se já osobně těším a z našeho pohledu jsou to mistři v oblasti tabulkových čokolád v České Republice. A jen tak mimochodem Jordi je katalánsky Jirka, takže vlastně oklikou jíme Jirkovu čokoládu 😀

[ux_products col_spacing=”xsmall” cat=”756″]

 

4 komentáře na “Jordi’s chocolate

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.